Meie lood

Silikaat Grupi tütarettevõte Silikaadi Tehnopark on rajamas Nõmme linnaossa Männikule 28 hektarile 65 hoonega Silikaadi Tehnoparki. „Kui Silikaat Tehnopargi puhul saame rääkida Tallinna aadressist, siis see on väga ainulaadne nähtus,“ ütleb Silikaat Kinnisvara tegevjuht Andrus Kõre.

Hetkel on paljud eraarendajad arendustele n.ö. pidurit tõmmanud. Saan aru, et Silikaat Grupp mitte. Millised kaalutlused on selle taga?

Omanikule loob väärtust ja toob tulu arendatud kinnisvara. Täiendavalt motiveerib meid kaalutlus, et kui suur osa eratellimusi on ehitusturult ära langenud, siis võiks eeldada, et ehitushinnad muutuvad arenduste väljaehitamisel soodsamaks.

Milline on Silikaat Tehnopargi arenduse/projekti kogumaksumus ja maht?

Infrastruktuuri rajamise hinnanguline maksumus on suurusjärgus 7 miljonit eurot. Hoonete projekteerimis- ja ehitustööde prognoosimisega hetkel tegeleme, kindlasti võiks see olla üks piirkonna viimase aja suurarendusi.

Milline on tehnopargi valmimisgraafik?

Hetkel on sellest veel vara rääkida, praegu oleme planeerimisfaasis.

Mis tüüpi ettevõtteid näeb Silikaat Grupp uue tehnopargi klientidena?

Tehnopark pakub täisteenuslahendusi ettevõtetele, kes soovivad koondada kogu äri ühte kohta, näevad võimalusi laienemiseks, hindavad erilahendusi ja head ligipääsu igas suuruses transpordivahenditele ning hoolivad oma töötajatest ja klientidest.

Rolli mängib eeskätt logistiline lahendus, ehk klientidena näeme tulevikus tõenäoliselt ettevõtteid, millele on oluline olla kohal Tallinnas ning kasutada seda asukohta eelisena sõltuvalt oma ärist.

Valdkonna asemel oleme pannud seega rõhuasetuse pigem funktsionaalsusele, mugavusele ja kaasaegsusele – kelle jaoks on need esimesed prioriteedid, neid ka uus tehnopark kõnetab.

Tallinna ümbruses on mitmeid tehnoparke. Milles näete oma trumpe?

Rajatavas Silikaat Tehnopargis püüame pakkuda klientidele igakülgselt paindlikku nii öelda majutusteenust. Meie eesmärk ei ole väärindada ainuüksi krunti ning see kliendile maha müüa, et see saaks endale vajaliku maja peale ehitada, vaid pakkuda ettevõttetele täisteenuslahendust.

Meie eesmärk ei ole väärindada ainuüksi krunti ning see kliendile maha müüa, vaid pakkuda ettevõttetele täisteenuslahendust.

See tähendab, et vastavalt kliendi vajadustele ja ka laienemisplaane silmas pidades püstitame kliendile sobivale krundile tema tegevuse jaoks sobiliku hoonestuse ja tehnosüsteemid. Planeeringu kohane hoonestusõigus jätab selleks vabad käed – kui klient soovib, siis on meil võimalus püstitada kuni neljakorruselisi äri-, lao- ja tootmishooneid, mis jäävad vastavalt vajadusele kliendi käsutusse rendilepingu alusel.

Loomulikult tähendab see teatud maani ka vajadust arvestada antud hoone perspektiivsete kasutusvõimalustega kuid usume, et tänapäevases dünaamilises keskkonnas on ühe äriettevõtte jaoks oluline väärtus omaette võimalus oma kinnisvara vajadusi paindlikult ümber organiseerida ning mitte olla seotud pikaajaliste laenulepingutega, mis paratamatult kaasnevad päris oma hoone püstitamisega.

Teise aspektina – nagu kinnisvaraäris ikka – võime välja tuua just asukoha. Kui teised tehnopargid asuvad „Tallinna ümbruses“ siis Silikaadi tehnopargi arendusala asub ju Tallinna linnas Nõmme linnaosas. Lähedusse jäävad nii Viljandi maantee kui Männiku tee, mis tagavad hea juurdepääsu igas suuruses transpordivahenditele kaupade liigutamiseks kui ka hõlpsa töölepääsu töötajatele.

Järve Keskus asub vaid viieminutilise sõidu kaugusel.

Pika ajalooga asukoht

Männiku tehnopargi maa-alal on pikk toomisajalugu, juba aastal 1910 alustati seal silikaattellise tootmisega. AS Silikaat tegeleb Männikul ehitusmaterjali tootmisega tänaseni. Lisaks AS-ile Silikaat asuvad tehnopargis Marmitoni tootmishoone ning Nevotexi ja Saunamaailma büroo ja keskladu.

Kuidas iseloomustada Tallinna (lähedaste) tehnoparkide turgu hetkel?

Pakkumine ja konkurents on üsna tihe, kuid siiski on pargid kõik oma eripäradega. Tehnopargid pakuvad teenust ju nendele organisatsioonidele, kes ei saa oma tegevust täielikult veebi üle kolida, vaid vajavad ka füüsilist keskust ja pidepunkti.

Siin jõuamegi taaskord asukoha juurde, mis mängib ehk suurimat rolli. Kui Silikaat Tehnopargi puhul saame rääkida Tallinna aadressist, siis see on väga ainulaadne nähtus. Enamus parkidest on siiski linna piire palistamas. Samuti on nii ja naa võtmed kätte lahendustega.

Kahtlemata paneb konkurents ning samal ajal kriisisituatsioon kõikidele turumängijatele pinge peale. Mõõdukal määral on see klientidele soodne olukord, kuid selle süvenemisel võib ka turu tasakaal paigast nihkuda – tasakaal on pikas perspektiivis kõikidele osapooltele ka siin parem variant.

Kuidas koroonatingmustes sellise suurprojekti vedamine läheb?

Kui oleks valida, siis loomulikult sooviks naasta endise olukorra juurde, kuid oleme kohaliku ettevõttena väga kohanemisvõimelised. Projekti praeguses faasis püüame maksimaalselt kaasata ehitussektorist vabanevat ressurssi ja leida üles need ettevõtted, kes samuti turu madalseisust soovivad saada täiendavat spurtimisenergiat.

Kuidas on seoses olukorraga muutunud äriklientide soovid?

Tegu on meie esimese tehnopargiga, seega otsene võrdlusmoment sellise projekti osas puudub. Küll aga saame võrrelda muu ärikinnisvara baasil.

Kindlasti on küsimuse all rahastamise erinevad variandid, ajagraafikute pikkused ja ettevaatlikkus suuremate otsuste osas. Oma töö teeb ka teadmatus tuleviku osas, mistõttu on tootmise ja kaubavahetuse/logistiliste tegevuste etteplaneerimine väga keeruline.

Sellest hoolimata näeme kliente, kes näevadki selles oma võimalust või kes on karastunud ning tunnevad end riskide juhtimises ka sellises olukorras kindlalt.

Silikaat Tehnopark arendaja on Silikaadi Tehnopark OÜ, mis teeb seejuures koostööd nii emaettevõtte Silikaat Grupp AS-ga kui ka Silikaat Kinnisvara AS-iga.

Eesti kapitalil põhineva Silikaat Grupi alla koondub 33 ettevõtet. Tuntumad Silikaat Grupi ettevõtted on OÜ Järve Kaubanduskeskus, AS Silikaat, Aatrium Sisustuskaubamaja AS, Silikaat Kinnisvara AS, põllumajandusettevõtted Kõo Agro OÜ ja Mangeni PM ning Biometaan OÜ.

Allikas: Äripäeva kinnisvarauudised

Loe veel

Kõik lood
Kõik lood