Meie lood

Hiljuti avanes Silikaat Grupi töötajatel harukordne võimalus külastada Männikul asuvat Silikaat AS-i ajaloolist kivitšehhi – paika, kus kunagi toodeti hinnatud Eesti telliseid.

Kuigi paljud arvavad, et tellised on nõukogude aja toode, ulatub nende tootmise ajalugu Silikaadi tehases hoopis tsaariaega. Tegelikult alustati telliste tootmist maailmas juba 1880. aastal, mil Saksa keemik dr Wilhelm Michaelis töötas välja unikaalse tootmistehnoloogia.

Millest need tellised siis valmistati? Vastus on lihtne: liivast ja lubjast. Segu sulatati autoklaavis kõrge surve all, mille tulemusena see kristalliseerus ja muutus tugevaks telliseks. Tellise kvaliteet sõltus kasutatud liivafraktsioonist – valmistati nii täpselt tahutud telliseid kui ka silikaatblokke. Silikaadi toodang oli niivõrd hinnatud, et üks kuulsamaid ehitisi, mis nende tellistest püstitati, on Estonia teater.

Kas teadsid, et kunagine Silikaadi tehas asus täpselt seal, kus praegu seisab Tallinna Järve Keskus? Veelgi enam, Järve Keskuse kõrval oleva autopoe asemel laiutas varem suur liivakarjäär. Tänapäeval on raske ette kujutada, et seal, kus nüüd kihab kaasaegne linnamelu, asus kunagi üks tööstuslik tellisetehas.

Meie avastusretke juhtis Laternamatkade asutaja, Mihkel Reile, kes jagas põnevaid lugusid ja fakte Silikaadi ajaloost ning rääkis ka tulevikuplaanidest Silikaat Tehnopargi näol. Igati asjakohane info ja põnev retk tehasesse, kus kõik on jäänud täpselt nii, nagu tookord jäi.

Ja muide, ka Vanilla Ninja on filminud paar enda videot just Silikaadi tehaste aladel.

Kui soovid Silikaadi ajaloo kohta rohkem teada saada, siis leiad infot siit: https://silikaat.ee/ettevottest/

Loe veel

Kõik lood
Kõik lood