Meie lood

Sellel aastal valiti orgaaniline looduslik väetis BIOON Maamessi naelaks. Tegemist on ringmajanduse tootega, kus vedela orgaanilise väetise tootjana ollakse ka teerajajaks Eestis. Maamessil sai BIOONI ka esmakordselt Eestis näha ja osta.

BIOONI tootmise eestvedaja Ahto Oja sõnul tekkis idee loodusliku väetise tootmiseks juba siis, kui Mangeni farmikompleksi vahetus läheduses Viljandimaal alustati biometaani, ehk rahvakeeli rohegaasi, tootmist. Suuremaid ettevalmistusi vedela ja tahke BIOONI tootmiseks hakati tegema aga eelmisel aastal.

BIOON on orgaaniline looduslik ringmajanduse toode

„BIOONI saame rohegaasi tootmise kõrvalsaadusest ehk kääritusjäägist. Kuna põhitooraineks on meie oma farmi lehmade läga, silo ja sõnnik, siis ongi selle omadused identsed sõnnikuga. Suur vahe on vaid selles, et BIOON on täiesti lõhnavaba ja näeb välja nagu turvas. Kuumtöötlemine 70C juures muudab selle ka haiguste – ja umbrohivabaks, kuid jätab alles kõik looduslikud põhi- ja mikrotoitaineid,“ sõnab Ahto.

Ahto Oja, kui teadlase ja kirgliku taaskasutuse kunsti viljeleja, sõnul oli keskkonnasõbralikkus ja jätkusuutlik tarbimine üks põhjustest, miks käivitati neli aastat tagasi Eesti esimese põllumajanduslik biometaanijaam; saime oma tootmises ära kasutada läga näol ressurssi, mis muidu läheks kaotsi ja reostaks kasvuhoone gaasina keskkonda. BIOONI tootmisega pikendame seda olelusringi veelgi – jäätmetele uue funktsiooni loomisega jätame selle majandusse ringlema.

Vedela orgaanilise väetise tootjana oleme teerajajaks Eestis

„Ahto sõnul võivad BIOONI kasutada kõik maa- ja linnaaednikud, kes tahavad saaki saada. Viie liitrine pakend muudab selle mugavaks ka neile, kelle rõdul vajab turgutamist vaid paar maitsetaimepotti. Kuna tegu on loodustootega, siis ei juhtu midagi, kui BIOONIGA kokku puutunud basiilikuleht või tillioks kohe suhu pista,“ lisab Ahto

Kui sind hakkas teema tõsiselt huvitama või soovid hoopis BIOONI koju, siis meie koduleht bioon.ee on sulle abiks.

Eesti kapitalil põhinev suurkontsern Silikaat Grupp koondab enda alla erinevate valdkondade juhtivaid ettevõtteid. Silikaat Gruppi kuulub 35 ettevõtet põllumajandusest ja tootmisest kinnisvaraarenduse ja jaekaubanduseni. Silikaat Grupi tuntumad ettevõtted on OÜ Järve Kaubanduskeskus, AS Silikaat, AS Aatrium Sisustuskaubamaja, põllumajandusettevõtted OÜ Kõo Agro OÜ ja OÜ Mangeni PM ning taastuvenergiaallikatest transpordikütust ning BIOONI tootev OÜ Biometaan.

Loe veel

Kõik lood
Kõik lood