Meie lood

Silikaat Grupi üks ettevõtetest Key Hobumajandus Raplamaal kasvatab eesti hobuseid. See on tõug, mis kanti 2001. aastal ohustatud loomatõugude loetellu. Eesti hobuse tõuaretajaid Eestis palju pole, arusaadav ka, meid on 1,3 miljonit, kõik kõike teha ei jõua.

Key Hobumajanduse eestvedaja Key huvi hobuste vastu tekkis juba kümne aastasena. Peagi hakkas Key ka ratsutamistunde võtma ning hoolimata sellest, et kokkupuude oli sel ajal erinevate hobustega, tekkis suurem kiindumus siiski eesti hobuse vastu.

Eesti hobused paistavad silma suhteliselt suure veojõu ja kiiruse poolest, ta on vähenõudlik ja vastupidav. Tänapäeval on eesti hobune väga universaalne väikehobune, keda saab kasutada nii laste ratsahobusena kui ka pere- ning turismihobusena.

Eesti hobune on vähenõudlik ja vastupidav ning väga universaalne väikehobune.

Uued varsad Key Hobumajanduses

2021. aastal nägid Key Hobumajanduses ilmavalgust neli imelist varssa. Kaks mära ja kaks täkku. Eelmisel ja üle-eelmisel aastal oli varssasid igal aastal lausa kuus. Järgmisel aastal on oodata varssasid aga veelgi rohkem. Ja pole ka ime, sest Key Hobumajanduses kasvab 11 aastane sugutäkk Tintin.

Tintin on isaks ka kahele 2021. aastal sündinud täkule Tallinn ja Tartu. 2021. aastal sündinud märade nimedeks sai aga Astilbe ja Luunja. Kui Astilbe nimi oli Keyl juba ammu olemas, ootamas seda õiget aega, siis Luunja sai oma nime hoopis inspekteerijatelt. Veel nimetule märale võeti nimi Tallinna ja Tartu vahelt. Kõlab loogiliselt.

Kas tead, et tõuhobusele nime andes juhindutakse järgmisest reeglist. See algab alati isa eesnime tähega, kus märadel on lõpus kaashäälik ja täkkudel täishäälik. Eks täkk Tartu seda reeglit veidi painutas, aga vahel lihtsalt on nii, kui hea nimi varnast võtta.

Täna on varsad veel ema juures, aga juba märtsis antakse uutele omanikele. Nõudlust on ja ühe varsa eest ollakse nõus välja käima 1200 kuni 1800 eurot. Hobuse eest võib küsida ka kuni 4000 eurot, aga siis peab tal “sadul kasvõi korra seljas olema käinud”. Enamus Key Hobumajanduse varssasid jääb Eestisse, aga neid on läinud ka Soome ja Saksamaale. Kõik Key Hobumajanduse hobused on vabapidamisel ja nende karjatamiseks on üle 50 ha maad.

Enamus Key Hobumajanduse eesti hobuseid jääb Eestisse.

Hobumajanduse kõige edukamad kasvandikud on olnud Tron ja Ten. Tron teeb Soomes lastega koolisõitu ja takistussõitu ning Ten on Eesti Hobusekasvatajate Seltsi karikasarja võita. ​​​​​​​

Key Hobimajanduse eestvedaja Key on Eesti Hobusekasvatajate Seltsi tõukomisjoni liige ja juhataja, kelle sõnul toimub igal aastal Tagadil ka kõigile Eesti hobustele avatud treeningpäev. 2021 on kolmas aasta, kui see toimub. See on mitmeosaline üritus, kus on nii loengut, koolisõitu kui ka rakendisõitu, ikka selleks, et tutvustada inimestele eesti hobuseid. Iga-aastase ürituse “Eesti hobuse treeningpäev Tagadil” peasponsoriks on aga meie oma Haage Joogid.

Pildil: Luunja ja Tallinn

Loe veel

Kõik lood
Kõik lood