Võrumaa kõhust 500 meetri sügavuselt pärit mineraalvesi viiakse lettidele

Võrumaa kõhust 500 meetri sügavuselt pärit mineraalvesi viiakse lettidele

January 14, 2019 Uudised 0

Võru linnaserva kerkinud tootmishoones loodetakse tänavu sügisel hakata villima sealtsamast poole kilomeetri sügavuselt maapõuest pärit mineraalvett, millele pannakse nimeks „Haanja“.


„Jah, Võru saab endale oma veetehase,“ kinnitas ettevõtmise vedur Urmas Kalda osaühingust Luha 500, mis kuulub mitmeid Eesti firmasid ühendavasse Silikaat Gruppi. „Luha 500 OÜ eesmärk on tuua kaubamärgi „Haanja“ nime all turule kodumaine, kergelt soolaka maitsega looduslik mineraalvesi.“

Võrus Luha tänava otsa rajatud villimistehases hakatakse pudeldama samas asuvast puurkaevust 500 meetri sügavuselt ammutatavat mineraalvett. „Puurkaevu sügavuse järgi sai oma nime ka meie ettevõte – OÜ Luha 500,“ lisas Kalda. Vesi, mis Haanja kõrgustiku serva alt sügavikust pinnale tuuakse, sisaldab Kalda sõnul rohkelt tervisele kasulikke mineraalaineid ja bioloogiliselt aktiivseid komponente. Teisalt on algav mineraalvee tootmine tema sõnul ka märgilise tähtsusega, sest kasutusele saab võetud väärtuslik maavara.

„Eks see on ka põhjus, miks mineraalvee turule toomine meid innustab ja paneb silma särama,“ kinnitas Kalda.

Kuigi kaupluste joogiriiulid kubisevad erinevat sorti veemarkidest, leiab sealt Eesti päritolu looduslikku mineraalvett ometi napilt. Tegelikult on Võru linn alles neljas koht Eestis, kus joogiks sobilikku looduslikku mineraalvett pumpama hakatakse. Värskas ammutakse joodavat mineraalvett kolmest puurkaevust, Tartumaal Haagel ning Pärnumaal Häädemeestel kummaski ühest puurkaevust.

Vesi ootab ameti tunnustust

Lettidele jõuab „Haanja“ mineraalvesi pärast terviseametilt asjakohase tunnustuse saamist. Et mineraalveele tunnustus saada, peab puurkaevust võetavates veeproovides mineraalide näitajad neljal aastaajal püsima muutumatuna. „Täna on meil üheksa kuud veel ees,“ sõnas Kalda. „Kui kõik läheb plaanipäraselt, siis on lootus, et käesoleva aasta sügisel saame ametlikult tutvustada uut mineraalidega joogivett.“

Seni jätkub Luha tänavas tuhande ruutmeetri suuruse tootmishoone ehitus. Testperioodil on kavas villida tehases 1000 pudelit mineraalvett tunnis, kuid edaspidi juba 6000 pudelit tunnis.

Artikkel ilmus ajalehes Postimees

Ettevõttest

Luha 500 OÜ on Silikaat Grupi ettevõte. Täna juhib Võrus veetootmist Võrumaa oma mees Urmas Kalda, kes on Silikaat Grupis kaasaegsete tehnoloogiate ja arendusprojektide arendaja. Võrus mineraalvee tootmise käivitamisega ametis olev Urmas Kalda loodab uue vee poeletile tuua sel sügisel. Urmas on lõpetanud Dresdeni Tehnikaülikooli automatiseerimise erialal, läbinud Tallinna Tehnikaülikooli Soojustehnika Instituudis hoonete energiamärgise õppekava, täiendanud masinprojekteerimise erialal Võrumaa Kutsehariduskeskuses. Urmase hobideks on päikeseenergia rakendamine majapidamistes.

Pildil: Urmas Kalda, Luha 500 OÜ juhatuse liige

Silikaat Grupi ettevõtted